ZAPYTAJ ALEBROWAR

ZAPYTAJ ALEBROWAR

Utworzono: 22-08-2013

Zanim wyruszę na Chmielaki Krasnostawskie postanowiłem zebrać Wasze dotychczasowe pytanie i na nie odpowiedzieć. W komentarzach kilkukrotnie padła sugestia o odpowiedz w formie tekstowej, więc jak to mówią “nasz klienta nasz Pan”. Pytać możecie oczywiście cały czas, na kolejna partie pytać odpowiem w przyszłym tygodniu.

No to zaczynamy.
Marcin: Kiedy przeprowadzka do nowego browaru i kiedy w końcu będę się mógł napić Lady Blanche?
Prace nad nowym browarem trwają pełna parą i są daleko bardziej zaawansowane niż o tym piszemy. Trudno jednak określić dokładną datę, zależ to od zbyt wielu czynników, z których nie wszystkie są po naszej stronie (pozwolenia). Roboczo możemy przyjąć termin pierwszego półrocza 2014 roku. Jest to jednocześnie data kolejnej warki Lady Blanche, która z godnie z zapowiedziami zostanie uwarzona w nowym browarze.
Monika: Ja bym chciała wiedzieć jakich chmieli użyliście do orthodox stouta i czy jeszcze kiedyś to piwo wróci?
W Ortodoxie użyliśmy chmielu Simcoe, Cascade, Palisade. Piwo oczywiście wróci ale najwcześniej późna jesienią lub zimą. Wynika to z procesu produkcyjne w którym przewidzieliśmy 3 miesięczny proces leżakowania dla tego piwa. W szeroko rozumianym sezonie, zapotrzebowanie na nasze piwa jest tak duże, że nie mamy możliwości wygospodarowania leżaka na tak długi okres.
Mateusz: 1) Dlaczego Black Hope jest tak rzadko warzone? 2) Czy wróci Ortodox Stout? 3) Co następne w linii ‘Ortodox’?
Black Hope stał się nie jako “ofiarą” Smoky Joe, naszego whisky stoutu. Smoky wystartował na początku roku i tak Wam zasmakował, że zabrakło miejsca dla BIPA. Jak już wiecie możemy jednorazowo wypuścić na rynek trzy piwa i stąd ten problem. Już we wrześniu Black Hope wraca do repertuaru i obiecuje że zostanie na dłużej.
W tej chwili badamy możliwości uwarzeni Grodzisza na zwycięskie recepturze Arka. Problem jest głównie ze słodem, który Arek w AleLaboratorium przygotowuje samemu. Jeśli nie uda się przenieść na skale przemysłową Grodzisza następne będzie piwo w stylu angielskim i to bez amerykańskiego chmielu ;) .
Marcin: Czy Wasze piwa będą dostępne w Sklepach sieciowych, typu REAL, Carrefour, Auchan, Alma ??
Nie, nie planujemy w tej chwili współpracy z sieciami handlowymi.
Piotr: Które piwo PINTY najbardziej lubicie ?
Dobry Wieczór i Jak w Dym, a z ostatnich wypustów Otomata IPA. No i oczywiście B-
Day ;) .
Jan: Czy planujecie kolejne inicjatywy wspólnie z Pintą i Piwoteką? Czy myślicie również o współpracy z innymi browarami kontraktowymi?
Cały urok takich inicjatyw polega w ich jednorazowości i wyjątkowości. Natomiast oczywiście planujemy kooperacje z innymi browarami, jeśli dobrze pójdzie to będziemy mieli dla Was dobre informację na ten temat już jesienią.
Mateusz: Czy jest możliwość zobaczenia jak warzycie na żywo? Mogę pomóc nosić słody.
Planujemy zorganizować dzień otwarty w browarze. Myślę, że uda się to zrobić jeszcze w tym roku, o szczegółach dowiesz się z facebooka.
Marcin: Co dalej z golden monk? będzie? kiedy?
Będzie już na przełomie września i października :) .
Wojciech: Kiedy i czy pojawi się możliwość dostać Wasze gadżety online? mam na myśli koszulki, szklanki.
Jak tylko znajdziemy osobę która zajmie się prowadzeniem sklepiku online. Niestety my sami nie mamy czasu na tą cześć naszej działalności, a w tej chwili AleBrowar nie zatrudnia żadnych pracowników. Rozmowy trwają i jest już jeden chętny :) .
Marcin: Warzycie piwo z chmielu czy ze słodu?
Z kukurydzy enzymów i zółci bydlęcej, tak samo ja Ty ;) .
Jacek: W jaki sposób powstawały receptury piw? Czy bazujecie na swoim piwowarskim doświadczeniu i od razu tworzycie recepturę ewentualnie modyfikując kolejne warki? Czy też może warzycie jakieś mniejsze “próbne” warki przed uwarzeniem tej, która trafi do sklepów?
Bazujemy na naszym doświadczeniu. Najpierw w czasie burzy mózgów rodzi się pomysł na styl. Później powstaje wstępna receptura, którą Arek przygotowuje w kilku wariantach w małej skali. Różnią się one od siebie zwykle odrobinę składem. Później wybieramy tą najlepszą i przekładamy ją na warunki Gościszewa. Oczywiście warki są modyfikowane także w browarze, bo przełożeni skali domowej na przemysłową jest bardzo trudne. Drobne korekty w recepturach “przemysłowych” spotkały wszystkie nasze piwa, poza Sweet Cow.
Piotrek: Kiedy nowe piwo?
Przełom września i października.
Tomasz: Ile chmielu w przeliczeniu na litr idzie do Jacka? Sam warzę i ciekawi mnie czy można tak w domu.
Masz tutaj zadanie domowe, przelicz sobie samemu ;) 18 kilogramów chmielu na 3000 litrów gotowego Rowing Jacka.
Na razie to już wszystkie wasze pytania, w kwestii dystrybucji proszę maile na adres bartek [AT] alebrowar [DOT] pl. Pamiętajcie też, że cały czas możecie pytać o kolejne rzeczy.
Bartek
ZAPYTAJ ALEBROWAR

Przejdź do góry strony