PAŹDZIERNIKOWA PREMIERA ALEBROWARU – PUMPKIN ALE

PAŹDZIERNIKOWA PREMIERA ALEBROWARU – PUMPKIN ALE

Utworzono: 12-09-2012

 Pora przedstawić nasze nowe piwo, które swoją premierę będzie miał 27 października. Będzie to trunek swoimi korzeniami sięgający Ameryki Północnej – piwo dyniowe.

Legenda powstania receptury tego piwa wywodzi się z początków kształtowania się Stanów Zjednoczonych. Koloniści mieli problemy z dostępem do jęczmienia, za to nad wyraz na ziemiach Nowej Anglii udawały się dynie. Przypuszczać należy, że ówcześni piwowarzy fermentowali wszelki możliwe surowce, które gwarantowały trunek zdatny do picia. To jednak dynia na dobre zagościła na kartach piwowskiej historii a to za sprawą ojców pierwszej receptury, za których uważa się Georgea Washingtona, Beniamina Franklina, Thomasa Jeffersona. Historyczne pumpkin ale to piwa z dużym udziałem dyni w zasypie, często doprawiane przyprawami: cynamon, goździki, gałka muszkatołowa.
Obecny renesans piw dyniowych zawdzięczamy amerykańskiemu ruchowi piwowarów domowych, którzy reanimowali historyczna recepturę na początku lat 80-tych. Prawie każdy jankeski browar posiada w sowim port folio piwo dyniowe, jednak smaki i receptury zasadniczo się między sobą różnią. Browary używają zarówno ręcznie ciętych kawałków dyni , puree czy wręcz aromatów. Bardzo popularny stało się komponowani komponowanie dyni z wszelkiej maści przyprawami, które bardzo często dominują smak piwa. Pumpkiny najczęściej charakteryzują się niskim poziomem goryczki i mocną słodową bazą, założenia te traktować należy jako wyzwania dla fantazji piwowara. Co do jednego możemy być zgodni pumpkin ale, to produkt sezonowy pojawiający się na stołach piwoszy od września do listopada.
Jakie będzie piwo dyniowe AleBrowaru? Tego jeszcze nie zdradzimy możecie być jednak pewni, że ciężko pracujemy nad tym, aby nadać mu niepowtarzalnego charakteru. Mam nadzieję, że uda nam się Was zaskoczyć i oczarować. O szczegółach procesu warzenia będziemy informować na bieżąco, dziś mogę Wam zdradzić tylko tyle, że kolejna postać  AleBrowaru będzie kobietą… chyba ;) .
Do… spróbowania już 27 października!
PAŹDZIERNIKOWA PREMIERA ALEBROWARU – PUMPKIN ALE

Przejdź do góry strony